Najczęściej
zadawane
pytania

Zakup materaca

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w salonach snu, a jednocześnie - pytanie błędnie stawiane. Należy raczej stosować się do zasady, że dobry materac nie powinien być ani twardy, ani miękki. Powinien być on sprężysty, aby jak najlepiej dopasowywał się do kształtów naszego ciała. Dzięki temu zapewni on dobre podparcie kręgosłupa, co z kolei przełoży się na efektywny wypoczynek oraz zdrowe plecy. Z uwagi na to, że klienci różnią się od siebie masą ciała, aktywnością fizyczną, ulubioną pozycją spania czy kondycją zdrowia – każdy z nich wymaga innej nośności materaca, co potocznie kojarzone jest właśnie z jego twardością. To prawda, że pewne materace są twardsze od innych. Służy to właśnie temu, aby każdy klient - bez względu na swoje uwarunkowania - mógł odnaleźć dla siebie materac w ramach przedstawionej wyżej zasady sprężystości i dopasowania do kształtu ciała.

Kręgosłup podlega w ciągu dnia różnego rodzaju obciążeniom związanym z trybem życia - zarówno aktywnym, jak również siedzącym. Skutkami takich obciążeń mogą być doraźne bóle pleców lub kręgosłupa, zaś przy dłuższym zaniedbywaniu problemu nawet kłopoty z układem nerwowym lub krążenia. W większości przypadków takim dolegliwościom można zapobiec dzięki umiejętnie dobranemu materacowi, który zapewni równomierne podparcie kręgosłupa z uwzględnieniem jego naturalnych krzywizn, a także zminimalizuje nacisk na naczynia krwionośne.

W tym celu można posłużyć się dwiema metodami. Jeśli kupujesz materac w salonie snu Comforteo – skorzystaj z jego ekspozycji. Połóż się swobodnie na każdym materacu. Nie obawiaj się, że robisz coś niewłaściwego – do tego właśnie służą nasze salony! Wybierz ulubioną pozycję, w której najczęściej śpisz i sprawdź, jak reaguje Twoje ciało. Jeśli oczy same zamykają się do snu albo czujesz, że chętnie poleżałbyś w ten sposób dłużej – oznacza to, że ten materac pasuje do Twoich upodobań. To jednak nie wszystko. Warto skorzystać z informacji i podpowiedzi doświadczonego personelu, aby dowiedzieć się o dodatkowych, nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka, właściwościach. Można też skorzystać ze specjalnie przygotowanego przez naszych ekspertów konfiguratora, ułatwiającego dobór właściwego materaca. Kolejnym krokiem do wyboru materaca będzie zlokalizowanie najbliżej znajdującego się salonu snu Comforteo oraz przetestowanie wybranych przez konfigurator rozwiązań.

Wybierając materac dla naszej pociechy, należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Najpopularniejszymi i najczęściej polecanymi dla dzieci są materace piankowe oraz z dodatkową płytą lateksową. Warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy materac jest wystarczająco sprężysty (nie może być za twardy, ani za miękki)? Czy zapewnia odpowiednią wentylację? Czy jest antyalergiczny? Czy posiada pokrowiec z możliwością prania w temperaturze do 60 st.C w celu zachowania higieny? Tylko zebranie tych wszystkich informacji pozwoli nam wybrać idealny materac dla naszego dziecka.

Wszystko zależy od wymagań, jakie stawiasz swojemu materacowi: czy ma być wybitnie sprężysty i dopasowujący się do kształtu ciała? Czy ma być delikatny dla kręgosłupa i dla naszej skóry? Czy ma mieć wysokie walory antyalergiczne? Czy ma służyć do relaksu w ciągu dnia z użyciem stelaża elektrycznego? Czy wysoko cenisz komfort i zdrowie swoich pleców? Czy ma zawierać komponenty naturalne (np. mleczko kauczukowe)? Jeśli na większość z tych pytań odpowiedź brzmi TAK, oznacza to, że materac lateksowy powinien znaleźć się na Twojej liście zakupowej!

Odpowiedź na to pytanie zależy od nas samych. Z jednej strony obowiązuje zasada, że im więcej zainwestujemy na początku w materac, tym dłużej będziemy mogli go użytkować. Dotyczy to przede wszystkim profesjonalnego stelaża dającego właściwe podparcie, ale również wysokiej jakości komponentów użytych do produkcji materaca, wyróżniających się zwiększonym komfortem i wydłużoną trwałością. Z drugiej strony niezwykle istotne jest stosowanie się do zasad prawidłowego użytkowania materaca, polegających na jego regularnym obracaniu i właściwym doborze pod względem masy ciała. Niedopuszczalne jest skakanie na materacu, stawanie na nim, albo „łamanie” go podczas transportu i przenoszenia. Warto zaznaczyć, że dobrze dobrany i użytkowany materac, z użyciem profesjonalnego stelaża itd. może posłużyć nam nawet 8-10 lat. Można to traktować jak inwestycję: im więcej i lepiej wydamy pieniądzy na starcie, tym więcej zaoszczędzimy w nadchodzącej dekadzie (na braku konieczności częstych wymian materacy, na zdrowych, niewymagających lekarza i masażysty plecach itd.)

Użytkowanie jakiegokolwiek materaca na podłodze jest niewskazane. Może to powodować przyspieszone zużywanie się materaca lub wręcz jego niszczenie z uwagi na brak elastycznej podpory w postaci profesjonalnego stelaża. Poza tym podłoga nie zapewnia wentylacji spodniej strony materaca, co powodować będzie gromadzenie się wilgoci i w efekcie namnażanie się niebezpiecznych dla naszego zdrowia roztoczy i grzybów.