Jaki materac dla alergika?

Według raportu Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej szacuje się, że do roku 2025 aż 50% Europejczyków będzie cierpiało na choćby jeden typ alergii. W walce z tymi problemami może pomóc odpowiedni materac.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze łóżko jest często siedliskiem ogromnej ilości bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy. Wszystkie te zanieczyszczenia – na skutek zwyczajnego użytkowania – przedostają się zarówno do pościeli, jak i wnętrza materaca.

Co nas uczula?

Decydując się na zakup materaca dla osoby cierpiącej z powodu alergii, należy zwrócić uwagę na materiały, z których został on wykonany. Alergik, spędzając w łóżku wiele godzin, jest zagrożony niekorzystnym działaniem alergenów. W walce z rozwojem drobnoustrojów pomogą nam materiały, które zapewniają dobrą cyrkulację. Wysoka przepuszczalność powietrza redukuje wilgoć i skutecznie hamuje rozwój mikroorganizmów.

Naturalne wypełnienia materacy, takie jak wełna, łuska gryki czy morska trawa nie są wskazane, ponieważ roztocza i drobnoustroje mogą się w nich rozwijać znacznie lepiej niż w materacach piankowych lub lateksowych.

Jaki wkład wybrać?

Wbrew wielu niesłusznym opiniom lateks jest jednym z lepszych rozwiązań, które pomagają w walce z alergią. Wynika to z jego immanentnych właściwości, które sprawiają, że stanowi on nieatrakcyjne środowisko do rozwoju roztoczy i grzybów. Ta kategoria materacy zawiera wiele modeli o różnej twardości, dzięki czemu nie tylko pomoże walce z alergią, ale także korzystnie wpłynie na komfort użytkowania. Materace z pianką wysokoelastyczną to kolejna propozycja dla osób cierpiących z powodu alergii. Wyróżniają się one bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, co oznacza, że materac „oddycha”, a dzięki temu łatwiej pozbywa się wilgoci stwarzającej idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Nie zapomnij o pokrowcu

Pokrowce, zarówno materacy jak i nakładek stanowią istotną ochronę. Ułatwiają zachowanie czystości, ponieważ są materiałami, które w prosty sposób można wyprać w wysokich temperaturach. To sprzyja nie tylko higienie, ale też zabija alergeny. Jednak dzięki pokrowcom można dodatkowo zwiększyć antyalergiczność całego materaca stosując siatki 3D, znakomicie zwiększające wentylację znajdujących się wewnątrz pianek.

udostępnij: