Jaki materac dla alergika?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze łóżko jest często siedliskiem ogromnej ilości bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy. Wszystkie te zanieczyszczenia – na skutek zwyczajnego użytkowania – przedostają się zarówno do pościeli, jak i wnętrza materaca.
Co nas uczula?
Decydując się na zakup materaca dla osoby cierpiącej z powodu alergii, należy zwrócić uwagę na materiały, z których został on wykonany. Alergik, spędzając w łóżku wiele godzin, jest zagrożony niekorzystnym działaniem alergenów. W walce z rozwojem drobnoustrojów pomogą nam materiały, które zapewniają dobrą cyrkulację. Wysoka przepuszczalność powietrza redukuje wilgoć i skutecznie hamuje rozwój mikroorganizmów.
Naturalne wypełnienia materacy, takie jak wełna, łuska gryki czy morska trawa nie są wskazane, ponieważ roztocza i drobnoustroje mogą się w nich rozwijać znacznie lepiej niż w materacach piankowych lub lateksowych.
Jaki wkład wybrać?
Wbrew wielu niesłusznym opiniom lateks jest jednym z lepszych rozwiązań, które pomagają w walce z alergią. Wynika to z jego immanentnych właściwości, które sprawiają, że stanowi on nieatrakcyjne środowisko do rozwoju roztoczy i grzybów. Ta kategoria materacy zawiera wiele modeli o różnej twardości, dzięki czemu nie tylko pomoże walce z alergią, ale także korzystnie wpłynie na komfort użytkowania. Materace z pianką wysokoelastyczną to kolejna propozycja dla osób cierpiących z powodu alergii. Wyróżniają się one bardzo dobrą cyrkulacją powietrza, co oznacza, że materac „oddycha”, a dzięki temu łatwiej pozbywa się wilgoci stwarzającej idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów.
Nie zapomnij o pokrowcu
Pokrowce, zarówno materacy jak i nakładek stanowią istotną ochronę. Ułatwiają zachowanie czystości, ponieważ są materiałami, które w prosty sposób można wyprać w wysokich temperaturach. To sprzyja nie tylko higienie, ale też zabija alergeny. Jednak dzięki pokrowcom można dodatkowo zwiększyć antyalergiczność całego materaca stosując siatki 3D, znakomicie zwiększające wentylację znajdujących się wewnątrz pianek.