Kłopoty ze snem – co je powoduje?
Stres i brak czasu na odpoczynek to typowe problemy, które dotykają nas na co dzień. Co więcej, życie w ciągłym biegu sprawia, że bardzo trudno jest nam poświęcać na sen 7-8 godzin w ciągu doby. Jednak kłopoty ze snem to następstwa nie tylko szybkiego tempa życia. Jakie są najczęstsze przyczyny braku snu?
Przemęczony organizm
Na pewno to znacie – czujecie się zmęczeni, ale jednocześnie nie jesteście w stanie zasnąć. To poważne następstwo wyczerpania wszystkich pokładów energii, co stanowi jeden z najpopularniejszych powodów kłopotów ze snem. Rozwiązanie tego problemu nie jest ani łatwe, ani szybkie. Najlepszym rozwiązaniem okaże się, nawet minimalne, obniżenie „obrotów”. Starajmy się ograniczać liczbę wyzwań, które podejmujemy każdego dnia. Zadbajmy również o to, by zapewniać sobie każdej nocy odpowiednie warunki do snu – zanim położymy się spać, przewietrzmy sypialnię, nie korzystajmy ze smartfonów, tabletów i komputerów oraz starajmy się wypracować stałą godzinę na udanie się do łóżka.
Brak odpowiedniej dawki witamin
Kłopoty ze snem mogą również wynikać z powodu niedoboru witamin i minerałów. Substancjami, których najczęściej potrzebuje nasz organizm są: witaminy z grupy B, witamina D, magnez, żelazo. Zanim jednak zaczniemy stosować suplementację – skonsultujmy się z lekarzem. Nie podejmujmy decyzji samodzielnie. Poza wspomaganiem się wskazaną przez lekarza suplementacją, rozwiązaniem będzie zmiana diety oraz ograniczenie kawy, którą pijemy każdego dnia.
Życie w ciągłym stresie
Zapewne doskonale wiecie, że długotrwały stres ma olbrzymi i niestety negatywny wpływ na nasz odpoczynek i na sen. Co więcej, przyczynia się również do braku koncentracji i złego samopoczucia w ciągu dnia. Przyczyny stresu są oczywiście różne, np. praca pod presją, zmartwienia związane z naszymi partnerami i partnerkami, czy też trudne studia. Jedno jest pewne – źródeł stresu nie można wyeliminować. To byłoby zbyt piękne. Można za to popracować nad wyciszeniem stresogennych bodźców, np. poprzez aktywność fizyczną, jogę, medytację, a może po prostu rozmowę z przyjacielem. Pozwoli nam to zapanować nad własnymi myślami i skutecznie walczyć z kłopotami ze snem.
Źle dobrany materac
Kłopoty ze snem mogą być również spowodowane nieodpowiednim i niewygodnym posłaniem. Nie ma jednego, „cudownego” materaca, który spełni potrzeby nas wszystkich. Lateks, pianka wysokoelastyczna, sprężyny kieszeniowe, specjalistyczna pianka Gelax – komponenty są różne i każdy z nich ma swoich zwolenników. Preferencje, budowa ciała oraz ewentualne dolegliwości to czynniki, które są indywidualne dla każdego z nas. To właśnie one powinny wpłynąć na decyzję o wyborze konkretnego modelu materaca. Pamiętajmy o tym, by testować materace podczas wizyt w sklepach. Warto mieć na uwadze również fakt, że nasze ciało będzie potrzebowało kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do zmiany posłania.
Drzemki w ciągu dnia
Chyba wszyscy słyszeliśmy o zbawiennej mocy krótkich drzemek w ciągu dnia. I to rzeczywiście prawda!
Niestety bardzo często kilkunastominutowe drzemki zmieniają się w głęboki, kilkugodzinny sen – a to już nie jest dobre! Dlaczego? Ponieważ nasz dobowy cykl i rytm snu zostaje w ten sposób skutecznie zaburzony. Czujemy się na tyle wyspani, że mamy kłopoty ze snem wtedy, kiedy jest na niego czas, czyli w nocy. Podstawowym elementem higieny snu jest więc unikanie przeciągających się drzemek. Skuteczną receptą okaże się nastawienie kilku głośnych budzików w telefonie.
Oczywiście to nie wszystkie możliwe przyczyny kłopotów ze snem. Wprowadzenie w życie nawyków, które pomogą nam je zminimalizować jest trudne. Ale dzięki podjęciu tego wyzwania uda nam się w pełni regenerować siły i cieszyć się zdrowiem oraz pokładami energii każdego dnia.