Materace wysokoelastyczne czy termoelastyczne? Porównanie zalet i wad
Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego dla siebie materaca? Chcesz poznać wady i zalety różnych modeli? Jesteś w dobrym miejscu! Zarówno materace termoelastyczne, jak i materace wysokoelastyczne mają opinie wygodnych — mają jednak wiele różnic. Warto poznać specyfikę obu modeli, aby podjąć świadomą decyzję i zaopatrzyć się w jak najlepszy materac dla siebie.
Materac z pianki termoelastycznej
Pianka termoelastyczna jest często nazywana pianką visco lub memory. Jest to spowodowane tym, że zapamiętuje kształt ciała. Jej szczególną cechą jest „efekt pamięci” – oznacza to, że odcisk pozostawiony przez jakąkolwiek część ciała, np. dłoń pozostanie widoczny przez kilka sekund. Głównym zadaniem pianki była amortyzacja przeciążeń, które działają w trakcie podróży kosmicznej. W niedługim czasie pianka visco znalazła zastosowanie również w codziennym życiu.
Czym charakteryzuje się pianka termoelastyczna? Oprócz “efektu pamięci” pianka visco reaguje na temperaturę – pod wpływem zimna robi się twarda, natomiast podczas kontaktu z ciepłem staje się plastyczna i miękka. To wszystko sprawia, że powierzchnia podparcia ciała jest większa o 60% (w zestawieniu ze zwykłym materacem). Dzięki temu ucisk naczyń krwionośnych jest zniwelowany, co korzystnie wpływa na nocną regenerację. Materac piankowy termoelastyczny daje więc wrażenie delikatności, otulenia i miękkości.
Materace z pianką termoelastyczną składają się najczęściej z kilku warstw. Górna warstwa to zwykle pianka Visco. Dolne warstwy zbudowane są pianek zapewniających stabilność materaca i wspierających warstwę pamięciową lub ze sprężyn kieszeniowych. Główne cechy to:
- idealne dopasowanie,
- wysoki poziom użytkowania,
- cieplejsza powierzchnia spania — może być wadą i zaletą jednocześnie, w zależności od preferencji,
- komfort spania dla śpiących spokojnie — nieodpowiednia powierzchnia dla osób często zmieniających pozycję podczas snu.
Materac z pianki wysokoelastycznej
Pianka wysokoelastyczna (nazywana też pianką HR) jest jedną z odmian pianki poliuretanowej, jednak ma znacznie lepsze właściwości. Porowata struktura i pęcherzykowata budowa sprawiają, że perfekcyjnie dopasowuje się do sylwetki. Materac wysokoelastyczny zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, a wewnątrz nie gromadzi się wilgoć. To wszystko sprawia, że komfort snu jest bardzo wysoki, a organizm się nie poci.
Zalety materacy tego typu jest przede wszystkim sprężystość i wysoka elastyczność. To optymalne podparcie dla kręgosłupa, ramion czy bioder. W przypadku materacy wysokoelastycznych możesz liczyć na odpowiednie dostosowanie się do krzywizn ciała — to z kolei pozytywnie wpływa na takie dolegliwości jak bóle pleców, sztywność karku czy napięcie mięśni. Najczęściej materace z pianki wysokoelastycznej są szczególnie polecane dla par — materac ugina się wyłącznie w jednym miejscu nacisku, dzięki czemu jedna osoba nie odczuwa ruchów drugiej.
Jakie zalety ma pianka wysokoelastyczna?
- Sprężystość, która może być zachowana nawet przez kilka lat.
- Odporność na temperaturę.
- Przewiewność — dzięki dobrej wentylacji we wnętrzu pianki nie gromadzi się wilgoć, a co za tym idzie nie powstaje w materacu pleśń czy grzyby.
- Polecane dla alergików i osób z nadmierną potliwością.
- Kilka rodzajów pianek wysokoelastycznych: polecamy również piankę o bardzo wysokiej gęstości i wytrzymałości Tiger oraz piankę antybakteryjną.
W porównaniu z pianką termoelastyczną, struktura pianki wysokoelastycznej jest twardsza.
Podsumowanie
Wybór odpowiedniego materaca to decyzja, od której zależeć będzie komfort Twojego snu przez najbliższe lata. Warto więc rozważyć różne opcje i wybrać taki materac, który w jak największym stopniu odpowiada na Twoje potrzeby i oczekiwania. Jeśli chcesz rozpatrzyć wszystkie możliwości, to zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą produktów z rodziny Comforteo. Jako producent łóżek tapicerowanych, mebli i materacy oferujemy nie tylko materace termoelastyczne czy materace piankowe wysokoelastyczne. Zapraszamy do zapoznania się z całym asortymentem!